Rubriky
Ekonomika

Ako naložili so svojou výhrou? TOP 5 príbehov výhercov lotérie

Väčšina z nás sníva o tom, ako by si z vyhraných peňazí kúpili nový dom či športové auto. To nebol prípad nasledujúcich piatich výhercov, ktorý sa rozhodli investovať peniaze tak trošku netradične.

loterie

Milión na podporu legalizovania Marihuany
Kanaďan Bob Erb vyhral v roku 2012 25 miliónov kanadských dolárov. Zaujímavá skutočnosť je, že víťazný žreb kúpil cestou na pohreb svojho otca. Žreby kupoval neuveriteľných 43 rokov až kým sa nedočkal svojej výhry. Stavebný robotník Bob mal v pláne pokračovať vo svojej práci a svoju mzdu pravidelne daroval potravinovej banke. Milión dolárov zo svojej výhry daroval podujatiu s názvom 420 Day podporujúce legalizáciu marihuany.

Vlastná televízna šou
V roku 2018 iba devätnásťročný Jonathan vyhral v populárnej lotérii Powerball vyše 35 miliónov dolárov. Získané finančné prostriedky investoval do televíznej šou, ktorá bežala jednu sezónu. Podstatou šou boli komediálne skeče, v ktorých vystupovali sporne oblečené dievčatá. Jonathan sa neskôr v médiách vyjadril, že ľutuje spôsob, ako vynaložil so svojou výhrou.

výhra

Zväčšenie pŕs pre svoju sestru
Sarah študovala sociálnu prácu, keď jej v roku 2005 do cesty prišlo obrovské šťastie v podobe výhry vo výške vyše 4 miliónov libier. Keďže Sarah mala obrovskú rodinu, veľkú časť výhry venovala zaobstaraním nového domu pre rodičov, kupovaním dovoleniek, nových aút a svojej sestre na požiadanie zaplatila zväčšenie prsníkov.

Milióny nestačili
Evelyn Adams, rodáčka z New Jersey vyhrala v 80. rokoch minulého storočia sumu v celkovej hodnote 5,4 milióna dolárov. Cítila, že šťastie je na jej strane, a tak sa rozhodla svoju miliónovú výhru znásobiť hraním výherných automatov, čo sa jej neskôr stalo osudným. V súčasnosti  žije Evelyn v autokempe a namiesto miliónov jej zostali len prázdne vrecká.

Vodný park
V roku 2011 pripadol na Lindu a jej manžela podiel 28 miliónov dolárov z celkového jackpotu vo výške 319 miliónov. Manželia sa rozhodli že časť výhry v sume 200 000 dolárov venujú na výstavbu vodného parku. Vodný park v New Yorku nesie v súčasnosti názov Spray Park.

Rubriky
Ekonomika

7 tipov, ako byť v dobrej finančnej kondícii

Zvážte svoje aktíva a pasíva
Aktíva, ktoré vlastníte a pasíva alebo záväzky, ktoré máte, rozhodujú o vašej čistej hodnote. Aktíva môžu zahŕňať peniaze v hotovosti, úspory, kapitál, dlhopisy, dôchodkový účet, nehnuteľnosť alebo čokoľvek, čo má hodnotu, napríklad aj auto alebo zbierku. Pasíva predstavujú hypotéka, študentský úver, úver na auto, účty a kreditná karta. Zvážte každoročné prepočítanie vašej čistej hodnoty – zvýšte hodnotu aktív a naopak znížte pasíva.

kalkulačka
 
Stanovte si ciele
Raz za rok porozmýšľajte o svojich krátkodobých, strednodobých a dlhodobých cieľoch. Sú stále aktuálne? Koľko stoja? Približujete sa k ich splneniu? Samozrejme niektoré dlhodobé plány ako cestovanie v dôchodkovom veku, sa nemusia prehodnocovať každý rok. Krátkodobé ciele, kam patrí aj splátka kreditnej karty, a strednodobé ciele vrátane úspor, sa môžu meniť oveľa častejšie. Skúste si svoje ciele zhodnotiť raz za tri až šesť mesiacov.
 
Kontrolujte si výdavky
Pomocou mobilnej aplikácie banky jednoducho a rýchlo získate prehľad o svojom účte, výdavkoch a platbách. Mať všetko načas uhradené, hlavne kreditné karty a podobne, je dôležité, ak chcete požiadať o úver s výhodnými podmienkami.
 
Určite si oprávnenú osobu
Pri zakladaní dôchodkového účtu alebo uzatváraní poistky sa vás pravdepodobne budú pýtať na oprávnenú osobu, ktorej v prípade vašej smrti budú vyplatené peniaze. Môžete určiť manžela alebo deti, je to na vás.
 
Porovnajte svoje investície s cieľmi
Približujú sa? Skontrolujte si to štvrťročne a uistite sa, že vaše investície sú vhodné vzhľadom na váš vek a finančné ciele.

aplikace
 
Uistite sa, že máte správne poistenie
Každý rok sa ubezpečte, či máte poistenie, aké potrebujete. Ak prenajímate byt alebo dom, možno stojí za zváženie poistenie, ktoré ochráni váš majetok. Pri kúpe domu je vhodné uzavrieť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Poistiť sa dá čokoľvek, dokonca aj šperky a umelecké diela. Tiež môžete uzavrieť životné poistenie pre prípad smrti, trvalej invalidity a straty zamestnania.

Rubriky
Ekonomika

Vybudujte si biznis online. Ako skontrolovať efektívnosť online kurzu

Každý má svoje vlastné kritériá pre kvalitné vzdelávanie: niekto má certifikovaného rečníka, niekto má osvedčenie o účasti na tréningovom programe.  Ako si vybrať, čo je pre vás to pravé a čo najviac zdokonalí Vaše vzdelanie?

čřtení

Najprv určte svoje ciele!
Čo chcete získať z kurzu: potrebujete to pre profesionálny rast alebo osobný rozvoj? Alebo ste sa len rozhodli, že budete mať nejaký čas a venujete ho štúdiu? Formulujte svoje vlastné kritériá pre dobrý kurz. Ak pracujete, vypočítajte si, koľko hodín môžete vynaložiť na ďalšie školenie, či budete mať dostatok vnútorných prostriedkov na prípravu domácich úloh, či potrebujete tímovú prácu, alebo máte dostatočnú vnútornú motiváciu a sebadisciplínu, aby ste sami organizovali vzdelávací proces. Keď ste sa zaoberali osobnými preferenciami, môžete prejsť na "všeobecne akceptované" kritériá, podľa ktorých sa určí kvalitatívny kurz.

Prvým a niekedy jediným kritériom, ktoré sa berie do úvahy pri výbere kurzov, sú recenzie.
Môžete sa sústrediť na rady svojich priateľov alebo kolegov, pretože ste s nimi v rovnakom kontexte a s najväčšou pravdepodobnosťou ich názor bude pre vás relevantný. Pravdepodobnosť, že odporúčaný kurz vám bude užitočný, je vysoká. Často sa však ľudia riadia recenziami na internete: bloggermi a vedúcimi predstaviteľmi verejnej mienky alebo vysokokvalitnou reklamou. To nie je úplne pravda.

knihy

Najdôležitejšia vec v online kurze je obsah.
Mal by byť spoľahlivý, aktuálny, s pracovnými väzbami na dokumentáciu potvrdený najnovším výskumom. Všimnite si, ako často je aktualizovaný obsah kurzu, ktorý si vyberiete. Tvorcovia kurzov pracujú na analýzach, aktualizujú verzie programov, ktoré sa používajú pri výcviku. Je veľmi dôležité, aby ste sa k materiálu kurzu mohli vrátiť kedykoľvek po jeho dokončení. Často sa stáva, že akonáhle skončí tutoriál, váš prístup k obsahu je uzavretý. V ideálnom prípade by to nemalo byť. Keď si kúpite film alebo hudbu, môžete ju použiť vždy, keď chcete. To isté by malo byť s tutoriálmi.

Rubriky
Ekonomika

Čo ešte neviete o svete financií

Viete o tom, že skutočným bohatstvom je váš čas a vaša sloboda? A že financie sú len nástrojom pre obchod s časom? Celý svet sa od bohatstva času a slobody odvrátil a nechal sa zmiasť používaním peňazí.

grafy
 
Jedinou hodnotnou vecou, ktorou môžete zmeniť a pretaviť ju v príležitosť je: vzdelávať sa. Vzdelanie a získanie vedomostí je najlepšou investíciou vášho života. Naučte sa všetko o financiách, o tom ako funguje monetárny systém, globálna ekonomika. Ak sa dozviete čo sa deje, ako finančný svet funguje, môžete stáť na tej správnej strane.
 
Na tom ako menový systém funguje vlastne nie je nič skryté ani utajené. Nejedná sa o utajenú tému len je zložitá a ľudia proste nevedia ako funguje.
 
Jeden z dôvodov prečo žijeme vo finančnom chaose je že nechápeme rozdiel medzi menou a peniazmi:
●  mena je prostriedkom výmeny, je prenosná, trvalá a zameniteľná (každá jednotka je rovnaká ako ďalšia). Za euro z mojej peňaženky (alebo akúkoľvek menu) si kúpim rovnaké množstvo tovaru ako za euro z vašej peňaženky takže kúpna sila je rovnaká.
●  peniaze sú súhrnom všetkých predchádzajúcich vecí a súčasne sú uchovávateľom hodnoty počas dlhého obdobia

mince
 
V súčasnosti sa čoraz viac preferuje investícia do drahých kovov ako sú zlato, striebro, platina atď.Dôvodom prečo sú tieto komodity optimálnou formou peňazí sú ich vlastnosti: sú jednoduchým prostriedkom výmeny pretože v sebe uchovávajú veľkú hodnotu vo veľmi malom rozmere.
Napríklad zlato, s ktorým obchodovali už starovekí obchodníci pred 5000 rokmi je v obehu dodnes. Počas storočí síce stratilo svoj tvar, bolo roztavené a použité v minciach, odliatkoch alebo šperkoch ale jeho hodnota zostala zachovaná. Podobne je na tom zlato z predkolumbovskej Ameriky. Čisté striebro je podobné zlatu, jeho množstvo je však obmedzené a jeho zdroje sú vyčerpateľné.
Toto sú hlavné dôvody, ktoré udržujú kúpnu silu drahých kovov.
 
Preto ak máte možnosť, investujte časť vašich úspor do zlata alebo striebra. Nemáte čo stratiť. 

Rubriky
Ekonomika

Základné rady pre študentov pri zostavovaní mesačného rozpočtu

Stanovenie príjmov a výdavkov
Prvým krokom pri stanovení mesačného rozpočtu je vysvetlenie, že má v zásade dve časti: príjmy a výdavky. Najdôležitejším pravidlom pri zostavovaní rozpočtu je nikdy nečerpať viac, než si zarobíte. Pravdou je, že veľa mladých ľudí finančne prerába jednoducho preto, že sa nikdy neučili o rozpočte.
Hovoriť o príjmovej strane rozpočtovej rovnice si vyžaduje rozpis peňazí, ktoré dostanete v škole – mesačné štipendium, vlastné prostriedky z brigád plus mesačné vreckové od rodičov.

nakupování

Akonáhle rozumiete zdrojom príjmov, ďalším krokom je vymenovať všetky výdavky – všetko od povinných výdavkov , ako sú školské učebnice až po  stravu, dopravu a výdavky spojené s voľným časom a zábavou. Nezabudnite pravidelne kontrolovať svoje bankové účty. Nastavte si pripomienku v kalendári a každý mesiac si skontrolujte svoj študentský rozpočet.

Ak sú výdavky väčšie ako príjmy, je čas znížiť výdavky. Pri rozpočtovaní sú potrebné kompromisy.
Nastavte si pevnú čiastku na výdavky na zábavu
Zábava je v zásade najväčšia rozpočtová položka u vysokoškolských študentov. Existuje veľký tlak na vynaloženie peňazí, hlavne na sociálne aktivity, ako je jedlo, koncerty, rôzne výlety a iné voľnočasové aktivity.
Je dôležité, aby si študenti stanovili prísny limit na náklady na zábavu. A akonáhle sú peniaze pridelené na "zábavné" aktivity, za daný mesiac už nemôžu minúť na zábavu žiadnu inú rozpočtovú položku.

Zvážte lacnejšie alternatívy
Ďalším spôsobom, ako nastaviť rozpočet a držať sa ho, je použiť niektoré jednoduché, kreatívne spôsoby, ako utrácať menej peňazí. Napríklad vysokoškolskí študenti, ktorí žijú ďalej od školy, môžu namiesto auta využiť verejnú dopravu do školy. Pokiaľ ide o potreby, študenti môžu využívať študentské stravovacie zariadenia a zabrániť drahšiemu stravovaniu v reštauráciách. Čo sa týka kníh a  učebníc, možno ušetriť peniaze tým, že si zakúpia použité knihy alebo si požičajú učebnice v školskej knižnici.

úspory
 
Život v rozpočte môže byť najprv ťažký, najmä ak ste predtým nikdy neriadili svoje vlastné financie. Ovládanie toho, ako peniaze prichádzajú a odchádzajú, je kľúčovým krokom k plánovaniu a organizovaniu budúceho života. Dobré zvyky týkajúce sa tvorby rozpočtu pripravujú pôdu pre dobrú správu peňazí a zdravý finančný život.

Rubriky
Ekonomika

Viete ako správne ušetriť peniaze?

Čoraz viac si uvedomujem ako v dnešnej dobe ľudia nevedia šetriť peniaze. Pritom to vôbec nie je nič náročné a dá sa to jednoducho naučiť. Nemyslím si, že máme toľko výdavkov aby sme si nevedeli našetriť každý mesiac zopár eur. Samozrejme sú aj ľudia, ktorý tú možnosť naozaj nemajú ale myslím si, že väčšina z vás na tom nie je až tak zle.

dolary

Zvýšili sme svoje potreby

V minulosti ľudia potrebovali iba zopár základných vecí a boli šťastný. Dnes naopak potrebujeme stále nové oblečenie, šperky a množstvo vecí, ktoré nevyužijeme a nedokážeme zužitkovať. No povedzme si úprimne, či by nebolo rozumnejšie si tieto peniaze odložiť. To isté sa týka aj stravy. Nestačia nám základné potraviny ale siahame po tých menej dostupných a samozrejme aj drahších. Takto však ale nikdy neušetríme. Musíme sa naučiť rozoznávať čo naozaj potrebujeme.
Ako ale na to? Jednoducho! Vždy keď rozmýšľate o kúpe nejakej veci opýtajte sa otázku: „Chcem to alebo to potrebujem? Potom budete jednoducho vedieť, či je to rozumný a uvážený nákup. Nehovorím, že si nemôžete občas urobiť radosť ale bezhlavé nakupovanie taktiež nie je dobré. Čim skôr sa to naučíte tým lepšie.

investice

Rýchla móda

Viete čo sa myslí pod týmto pojmom? Za týmto názvom sa skrýva to ako často nakupujeme oblečenie a doplnky. Jednotlivé kúsky sú veľmi lacné a tak ich môžeme nakupovať vo veľkých množstvách a pokojne po pár noseniach vyhodiť. Takýto prístup ale nie je správny a to hlavne pre našu planétu. Z tohto oblečenia vzniká veľké množstvo odpadu, ktoré je veľmi škodlivé pre našu planétu. Takže nie len, že znížením nakupovania vylepšíme svoj finančný status ale aj pomôžeme našej planéte. No nie je to úžasné? Dve veci, ktoré sú spolu prepojené.
Každý mesiac si urobte plán svojich príjmov a výdavkov. Rozpíšte si koľko peňazí a na čo miniete. Uvidíte, že takto budete mať krásny prehľad o svojich financiách. Dúfam, že aspoň tento článok vám trochu otvoril oči a začnete si uvedomovať koľko peňazí môžete ušetriť každý mesiac. 

Rubriky
Ekonomika

Boj so skleníkovými plynmi nemusí byť pre ekonomiky sveta až taký boľavý

Pod závery Parížskej klimatickej dohody sa okrem iných zúčastnených štátov podpísalo aj Slovensko, no podľa reakcií firiem je zrejmé, že je to pre nich veľký strašiak a to hlavne kvôli cenám emisných povoleniek v EÚ, ktoré svojim rastom zaznamenali historické maximum. Spoločnosti, ktoré sa do systému obchodovania s povolenkami zapojili, hlásia celkové zvýšenie nákladov.
 
západ slunce

Dobré správy MMF
 
Na to, aby štáty splnili záväzky z dohody v Paríži, musí sa cena vyšplhať na takú vysokú úroveň, aby bola pre podniky a výrobcov motiváciou investovať viac do čistejších výrobných technológií, do výroby elektrickej energie či ocele. Je to veľmi náročné prostredie, v ktorom je nutné prejsť na nízkouhlíkovú ekonomiku, no štúdia Medzinárodného menového fondu prináša aj dobré správy. Po tom, čo testovala vplyv zavedenia plošnej uhlíkovej dane vo výške 70 dolárov na tonu CO2 na najväčšie ekonomiky na svete, prišla s vyhlásením, že táto suma je podľa názoru odborníkov dostačujúca na dosiahnutie cieľov pri znižovaní emisií, spôsobujúcich skleníkový efekt, až do roku 2030. Výsledky štúdie tiež ukázali, že ekonomické straty pri prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku by nemali dosahovať extrémne výšky. Spomedzi krajín G20vyšli najvyššie čísla v rýchlo rastúcich ekonomikách  ako sú napríklad Čína či India, a to vo výške cca 1 až 1,5 ­% HDP krajiny. Ostatné krajiny bytieto vplyvy pri boji s klimatickými zmenami nemali pocítiť až tak drasticky. Najnegatívnejší efekt spomedzi rozvinutých krajín sa očakáva v Južnej Kórei, a to vo výške  0,4 % a prejaviť by sa mohol napríklad zvyšovaním cien pohonných látok, palív a tiež ostatných komodít, do ktorých by sa premietla vyššia cena emisií. 70dolárov za tonu, to je výška čistých ekonomických nákladov uhlíkovej dane, čo ale nie je príliš veľa (je to menej ako 0,8% HDP v 17 z 20 krajín).

katastroje
 
O blahobyt neprídeme
 
Po započítaní miestnych enviromentálnych prínosov (bez globálneho otepľovania) by negatívne vplyvy na blahobyt spoločností mal predstavovať takmer nulu, či dokonca stať sa pozitívnym opäť v 17-tich z 20-tich krajín, hovorí sa vo vyjadrení ekonómov.
Základom úspechu v tomto zápase je nepoľaviť, ide predsa o našu, ale hlavne o budúcnosť našich detí a vnúčat.

Rubriky
Ekonomika

Ako vnímate peniaze?

Točí sa okolo nich celý svet a naháňajú sa za nimi skutočne všetci. Peniaze sú súčasťou našich životov či už sa nám to páči a sme s tým zmierení, alebo sa cez to prenášame len veľmi ťažko. Potrebujeme ich na všetko aj keby sme sa zdali všetkého potešenia, ktoré si za ne z času na čas doprajeme, aj tak by sme ich potrebovali. Bez peňazí sa proste nedá žiť. Potrebujeme jesť, piť, spať, umývať sa a aj na všetky tieto najprirodzenejšie činnosti potrebujeme peniaze.
Otázka peňazí väčšinou funguje na jednoduchom princípe. Podľa toho, ako ľahko, respektíve ťažko sa vám peniaze zarábajú si ich pravdepodobne vážite. Pokiaľ by ste sa za každé euro poriadne nadreli, verte, že míňanie bez rozmyslu by vás neskôr mohlo veľmi trápiť.

peníze

S peniazmi sa spája veľa zodpovednosti a vo všeobecnosti platí, že čím viac peňazí máte, tým väčšiu zodpovednosť musíte za ne niesť. Postupom času vášho života vám bude pridelená aj veľmi dôležitá úloha a to tá, aby ste vysvetlili svojim deťom funkciu peňazí. sa môže zdať veľmi ťažké a preto musíte svoje slová starostlivo zvážiť. Myslite na to, že deti si berú slová dospelákov ktorí im idú príkladom veľmi vážne a teda váš prehovor môže značne ovplyvniť celý ich pohľad na peniaze do budúcnosti.

Pokiaľ teda chcete dosiahnuť, aby si vaše dieťa peniaze vážilo a neutrácalo bezcieľne za zbytočnosti, musíte mu v prvom rade vysvetliť, že peniaze nerastú na stromoch a to, ako s nimi bude vaše dieťa zaobchádzať odzrkadľuje to, ako moc si váži vašu alebo svoju vlastnú prácu.

nový rok

Aj keď sa vám môže zdať takýto rozhovor príliš predčasný, ba až nepríjemný, musíte si uvedomiť, že skôr či neskôr k nemu bude musieť tak či onak prísť. Svoje dieťa by ste mali od malička učiť zodpovednosti a správnym hodnotám v živote. Takouto prirodzenou cestou po malých krôčkoch vychováte zo svojich detí správnych mladých ľudí.

Rubriky
Ekonomika

Zľavy sú v kurze

Určite ste sa už stretli s niektorými z mnohých stránok a portálov, ktoré ponúkajú zľavy na najrôznejší sortiment. Internetové zľavové portály sú postavené na systéme zľavových kupónov či zľavových kódov, ktoré si v jednotlivých internetových, ale i kamenných obchodoch môžu zákazníci uplatniť a získať tak svoj tovar s väčšou či menšou zľavou. Stačí len vedieť, čo chcete a kde máte hľadať.
 
obchod

Od spotrebného tovaru cez oblečenie, jedlo, kozmetiku až po dovolenky
Cez internet dnes môžete nakúpiť všetko. Niektorý túto možnosť využívajú viac, iný menej. Nakupovanie cez internet má svoje výhody i nevýhody. Medzi najväčšie výhody, okrem toho, že nakupujete z pohodlia domova a tovar vám privezú až domov je, že všetky zľavy máte takpovediac „po ruke“. Máte tu skvelú možnosť porovnávať ceny vybraného tovaru v jednotlivých obchodoch a vybrať si a nakúpiť práve tam, kde je to pre vás najvýhodnejšie. A práve jednotlivé zľavové portály ponúkajú svojim zákazníkom túto možnosť. Takže, ak potrebujete nové oblečenie, kozmetiku, elektroniku, domáce spotrebiče, ale i hračky, športové potreby či dokonca lieky, stačí si nájsť svoju zľavu, odkliknúť a onedlho máte tovar u vás doma. Máte chuť na dobré jedlo? Alebo vyberáte dovolenku? Nie je nič lepšie, ako si to všetko užiť za výhodné ceny, ktoré sú vám poskytované vďaka najrôznejším zľavovým portálom. Stačí si len vybrať. Týmto spôsobom sa dá dnes dokonca urobiť i bežný nákup potravín, preto je určite veľmi výhodné využiť túto možnosť, pretože za potraviny sa v domácnostiach štatisticky utráca najviac peňazí.

nakupování

Aj peniaze späť potešia
Nielen zľavami môžete šetriť svoje financie. Určite každého poteší aj možnosť vrátenia určitého percenta finančného obnosu zo zaplatenej sumy z každého nákupu. Aj takáto možnosť tu je. Jednotlivé obchody či obchodné reťazce ponúkajú rôzne percentá z ceny, ktoré vám po zaplatení vrátia na účet. Keď budete nakupovať pravidelne, tak sa postupne aj drobné peniaze nazbierajú na peknú sumu.

prodej

Nakupovaniu sa jednoducho nevyhneme, preto je skvelé, keď môžeme nakúpiť všetko potrebné za výhodné ceny prostredníctvom rôznych zliav. 

Rubriky
Ekonomika

5 fáz podnikania

Každý podnikateľ nejako začína, otázne však je a rozdiel býva v tom, akou cestou chce ísť, či akými (aj nefinančnými) prostriedkami disponuje. Teda nápadom, produktom, ľuďmi,… Čiže aj pojem podnikateľ nie je taký jednotvárny. Neskôr prichádzajú ďalšie fázy, ako aj odlišné zameranie a odlišné ciele. Každopádne pri každej fáze musí zostať podnikateľ podstate rovnako aktívny, len iným smerom. Zamerajme sa tak na typy podnikateľov na základe fázy vývoja ich činnosti, pričom začneme úplne od začiatku.

podnikatel

Idealista:Zatiaľ nedisponuje takmer žiadnymi tržbami, ale iba tou prvou, základnou, avšak nadmieru dôležitou vecou. Nápadom. A ešte k tomu i odhodlaním a silnou vierou v úspech jeho plánu. Zatiaľ je skôr vo fáze testovanie svojho nápadu či produktu, jeho aktuálnom cieľom je nájsť ľudí, ktorých by oslovil a ktorí by mu pomohli s realizáciou.

Startupista: Už disponuje zčasti zrealizovaným nápadom, je to fáza, v ktorej dotyčný už pokročil k niečomu podstatnejšiemu pre trh, teda prínosom produktu. Tržby už v podstate existujú, ale zatiaľ sú pomaly na vzostupe. Pomaly, ale na vzostupe nahor, čo  je zatiaľ celkom dôležité.  Keďže ide o jednu zo začiatočných fáz, zisky sú, no zatiaľ nepokrývajú vzniknuté náklady. Jeho momentálnym cieľom je orientácia na martketing, predaj, ale aj vývoj svojho produktu.

Budovateľ: Táto fáza je už na trhu celkom úspešná, vlastne činnosť a plán konečne dosahuje svoj maximálny potenciál. Už ho brzdí možno iba nedostatok ľudí, nakoľko takýto proces si vyžaduje i viac starostí a práce. Zákazníkov hromadne pribudlo, no a na jedného človeka je to príliš veľa práce. Potrebuje tak zostaviť kvalitný tým zložený z viacerých zamestnancov. Skrátka svoj projekt a svoju spoločnosť doslova budovať, čiže aj systematizovať a riadiť množstvo vzniklých procesov.

graf

Líder: Chceme či nechceme, ľahko môže nastať situácia pohyblivosti, nestálosti zisku ako aj násho vplyvu na trhu a kvalít našich služieb. Túto nestálosť musí niekto regulovať k čo najpozitívnejším výsledkom. Zlepšovaším a triedením personálu, ale aj zaužívaných procesov.
Inovátor: Finálna fáza, kedy už nehľadíte iba na reguláciu svojho podniku, ale chcete maximálne preraziť na trhu, byť viditeľne vpred pre konkurenciou. Vašou úlohou už nie je iba stabilita, ale neustále inovácie a titul jednotka na trhu.