Rubriky
Ekonomika

Viete ako správne ušetriť peniaze?

Čoraz viac si uvedomujem ako v dnešnej dobe ľudia nevedia šetriť peniaze. Pritom to vôbec nie je nič náročné a dá sa to jednoducho naučiť. Nemyslím si, že máme toľko výdavkov aby sme si nevedeli našetriť každý mesiac zopár eur. Samozrejme sú aj ľudia, ktorý tú možnosť naozaj nemajú ale myslím si, že väčšina z vás na tom nie je až tak zle.

dolary

Zvýšili sme svoje potreby

V minulosti ľudia potrebovali iba zopár základných vecí a boli šťastný. Dnes naopak potrebujeme stále nové oblečenie, šperky a množstvo vecí, ktoré nevyužijeme a nedokážeme zužitkovať. No povedzme si úprimne, či by nebolo rozumnejšie si tieto peniaze odložiť. To isté sa týka aj stravy. Nestačia nám základné potraviny ale siahame po tých menej dostupných a samozrejme aj drahších. Takto však ale nikdy neušetríme. Musíme sa naučiť rozoznávať čo naozaj potrebujeme.
Ako ale na to? Jednoducho! Vždy keď rozmýšľate o kúpe nejakej veci opýtajte sa otázku: „Chcem to alebo to potrebujem? Potom budete jednoducho vedieť, či je to rozumný a uvážený nákup. Nehovorím, že si nemôžete občas urobiť radosť ale bezhlavé nakupovanie taktiež nie je dobré. Čim skôr sa to naučíte tým lepšie.

investice

Rýchla móda

Viete čo sa myslí pod týmto pojmom? Za týmto názvom sa skrýva to ako často nakupujeme oblečenie a doplnky. Jednotlivé kúsky sú veľmi lacné a tak ich môžeme nakupovať vo veľkých množstvách a pokojne po pár noseniach vyhodiť. Takýto prístup ale nie je správny a to hlavne pre našu planétu. Z tohto oblečenia vzniká veľké množstvo odpadu, ktoré je veľmi škodlivé pre našu planétu. Takže nie len, že znížením nakupovania vylepšíme svoj finančný status ale aj pomôžeme našej planéte. No nie je to úžasné? Dve veci, ktoré sú spolu prepojené.
Každý mesiac si urobte plán svojich príjmov a výdavkov. Rozpíšte si koľko peňazí a na čo miniete. Uvidíte, že takto budete mať krásny prehľad o svojich financiách. Dúfam, že aspoň tento článok vám trochu otvoril oči a začnete si uvedomovať koľko peňazí môžete ušetriť každý mesiac.