Rubriky
Internet

Závislosť na internete

Vynájdenie internetu znamenalo veľký míľnik v histórii ľudstva. Pomocou tohto veľmi užitočného nástroja sa dnes môžeme za pár sekúnd spojiť s ľuďmi na opačnej strane sveta či nakupovať rôzne tovary z pohodlia svojho domova. Dovolím si však tvrdiť, že dnešný svet je na internete prakticky závislý a jeho globálny výpadok by znamenal katastrofu obrovských rozmerov. Pozitívny vplyv internetu vnímame aj v našich každodenných životoch. Aj tu však platí, všetko s mierou a internet by sme mali brať ako užitočného pomocníka, nesmieme dopustiť, aby nás naplno pohltil a my sme sa tak stali jeho otrokmi.

pc

Závislosť na internete sa dá vybudovať jeho nadmerným používaním. Postupne tento neduh vedie ku komplikáciám v psychickej a sociálnej oblasti človeka. Príznak tejto závislosti je zmena nálad dosiahnutá prostredníctvom používania internetu. V praxi sa takéto správanie vyznačuje liečením si svojich pocitov na sociálnych sieťach. Ak sa závislý človek cíti smutne či podráždene, otvorí si svoju obľúbenú webovú stránku či sociálnu sieť a hneď sa cíti lepšie. Ďalším znakom závislosti býva význačnosť internetu v živote jedinca. V takomto prípade sa aktivita na internete stáva najdôležitejšou činnosťou závislého človeka.

bloger

Takýto človek myslí na internet hneď po prebudení a vo chvíľach, keď nemôže byť online, neustále premýšľa, čo sa na internete deje. Aj pri tejto závislosti sa dostavujú abstinenčné príznaky – ak závislý človek nemôže byť pripojený k online svetu, zavládnu u neho pocity nepokoja, podráždenosti, nervozity či zúrivosti. Pri ťažkej závislosti sa výrazne zhoršujú medziľudské vzťahy, človek sa začne strániť a vyhýbať spoločnosti.

dívka s počítačem

Pri liečbe tejto závislosti je dôležité uvedomiť si, čo vás vedie k neustálemu surfovaniu na internete. Zväčša to býva prokrastinácia, nedostatok sociálnych kontaktov či problémy v práci alebo v škole. Ak sa chcete vymaniť zo svárov závislosti, dopredu si určte čas, ktorý na internete chcete stráviť a snažte sa ho neprekročiť. Pomaly tento časový interval znižujte a voľný čas, ktorý vám zostane, využite na pobyt s priateľmi či prechádzkami na čerstvom vzduchu.