Prvý bankomat na peniaze


Vývoj bankomatov vo svete

· V úplnom začiatku to začalo tým, že jeden Škót bol nahnevaný na bankových úradníkov, že svoju banku zatvárajú skoro a že on si nemôže vybrať svoje peniaze.
· Bol to John Shepherd-Barron a je dodnes považovaný za otca bankomatov, pretože s nápadom na automat vydávajúci peniaze prišiel v roku 1965 práve on.
· Svoj nápad predstavil jednej veľkej banke a o dva roky neskôr sa prvý bankomat objavil v Londýne a začal sa používať od 27. júna 1967.
· Službu mohli využívať len vybraní klienti, ktorí v banke dostali špeciálne dierne štítky a po zadaní pin a vložení štítku prístroj vydal jednu bankovku v hodnote desiatich libier.

hotovost

· Hovorí sa o tom, že pin mal byť pôvodne šesťmiestny, keď sa to ale dozvedela vynálezcova manželka, povedala mu, že šesť čísel si pamätať nikdy nebude a tak sa zrodil štvormiestny pin.
· Úplne prvý bankomat predbehol svoju dobu. V roku 1930 bol v New Yorku spustený prvý automat, o ktorý vo verejnosti nebol záujem. Využívali ho len prostitútky a gambleri a preto bol nakoniec zrušený.

bankomat

Vývoj bankomatov v Československu

· Do Československa dorazil prvý automat a nainštalovala ho Česká sporiteľňa v Prahe na Václavskom námestí 15. januára 1989.
· Tam si ale spočiatku mohli bankovky vyberať len jej zamestnanci.
· Prvý on line prístroj, ako ho poznáme dnes, sa objavil až v roku 1992, patril Komerčnej banke a ľudia ho v Prahe radi a hojne využívali.
· Prvý výber uskutočnil vtedy generálny riaditeľ Komerčnej banky Richard Salzmann.

peníze
· Komerčná banka bola prvou bankou v krajinách východného bloku, ktorá spustila prvý bankomat.
· Platobné karty sa rýchlo stali veľmi populárne a vďaka tomu bývalé Československo v podstate preskočilo staršie platobné metódy, ako boli napríklad šeky, ktoré boli veľmi populárne v Nemecku a vo Francúzsku.
· V roku 1989 boli v Československu iba tri bankomaty, nasledujúci rok už sedem a v roku 1991 už rovných sto a v roku 2016 neuveriteľných 4 258 bankomatov, ale to už iba na území Českej republiky.
· Dnes ľudia v Česku a na Slovensku využívajú desiatku tisíc bankomatov a ich počet stále rastie.