Rubriky
Dom a záhrada

Najlacnejší šport pre každého

Najlacnejším športom možno označiť beh. Nielen že je najlacnejším športom ale je aj veľmi prospešný pre naše telo. Ba čo viac zvyšuje dĺžku nášho života.
Je nenáročný. Stačí kvalitná obuv a nejaké oblečenie. Behať môžete v parku, pri rieke, ako aj kúsok za mestom či obcou. Vyhnite sa však asfaltovej ceste. Naše kĺby je lepšie nenamáhať behom po tvrdej ceste. Behajte preto radšej po trávniku či poľnej ceste. Stačí vám hodinka ráno alebo večer pred západom slnka. Zdravotné prínosy, ktoré vám behanie poskytne, sú skvelé. Nezabúdajte však, že behanie je aj práca, fyzická aj duševná naraz. A preto behajte s rozumom.

běh
 
            Vedci hovoria, že ak túžime žiť dlhšie, mali by sme sa behu intenzívne venovať.  Analýza doterajších výskumov o cvičení a predčasnej smrti ukázala, že ak sa jedná o zvyšovanie priemernej dĺžky života, najúčinnejším športom je práve beh. Je dokázané, že  bežci žijú v priemere o tri roky dlhšie ako ľudia, ktorí nebehávajú.

            Ak ste preto ešte nezačali s behaním je najvyšší čas. Nezúfajte, že na to nemáte správnu postavu alebo nemáte dostatočne dobrú výdrž. Podľa výskumov sa pozitívne účinky dostavia dokonca aj v prípade, že behávate len z času na čas a pomaly. Na prospešný beh máte šancu dokonca aj keď fajčíte, pijete alkohol alebo ste obézni, pričom tieto závislosti sa ale nepodporujú. Mali by ste sa im vyhnúť. Keď vás však trápia, skúste sa im vyhnúť a venovať sa zdravšej alternatíve v podobe tréningov behu.

            Začnite a vytrvajte. Nevzdávajte to aj keď to zo začiatku bude ťažké. Áno, všetky začiatky sú ťažké. Začiatočníci majú zvyčajne problém so správnym dychom a ich beh sa často mení na boj o prežitie s túžbu vzdať to, otočiť sa a vychádzkovou chôdzou sa vrátiť naspäť domov.

Beh je často bojom o každý nádych, boj s únavou v nohách a napokon aj boj s nekonečnou jednotvárnosť behania. Toto sú faktory, ktoré pokoria každého a zvíťaziť nad nimi môžete len vy sami. Vnútorná sila sa však dá vypestovať, motivovať vás môžu iní ale hlavne vy sami. Tak neváhajte a začnite trénovať.

čas
 
Prečo by ste mali začať s behom?
–          je to najlacnejší šport
–          zvyšuje dĺžku nášho života, zvyšuje sebadôveru a dodáva duševný pokoj
–          odbúrava stres
–          formuje postavu