Rubriky
Dom a záhrada

Medové Vianoce

Štedrá večera je čas, kedy si celá rodina posadá za stôl a oslavuje život. Najprv spoločná modlitba, po ktorej gazdinka namočí do medu strúčik cesnaku a urobí ním krížik na čelo mužovi a deťom. Na slávnostnom stole vždy boli a budú oblátky, cesnak, jablko a med.

med
 
 
Advent v znamení včelieho vosku
 
Med je odjakživa tradičným symbolom vianočnej večere, zdravia a blahobytu. Adventný veniec zo sviečok z medového vosku spríjemní svojou zdravou arómou celú domácnosť.
Ako vlastne včelí vosk vzniká? Včela medonosná vo svojom tele spracúva med a peľ a vosk je potom produktom tohto metabolického procesu. Včeličky voskom stavajú a udržiavajú plásty. Viacerí už máte skúsenosti s „medovými sviečkami“, ktoré bežne kúpime na vianočných a iných trhoch a „bio“ obchodoch. Ak sa po troch mesiacoch na výrobkoch z včelieho vosku objaví bielošedý povlak, je to prirodzená a neškodná vlastnosť pravého vosku. Znižovaním teploty sa objem vosku zmenšuje a vzniknutý vnútorný tlak vytláča na povrch niektoré tekuté zložky, čo spôsobuje zvláštne zafarbenie. Použite fén. Pri nahriatí sa tekuté zložky vosku vrátia späť do jeho štruktúry a Vy môžete spokojne pokračovať vo vianočných radovánkach.

jablka
 
Keď medovníky, tak z ozajstného medu!
 
Keď prichádzajú Vianoce blíži sa aj „čas medu“. Pečenie je samozrejmosťou a medovníky
by bez medu neboli predsa medovníkmi. Veľký dopyt po mede spôsobuje, že ho nakupujeme v obchodoch ako diví. No je v tom háčik. Regály v obchodoch sú ho plné, no nie vždy ide o kvalitný med. Med z veľkoobchodu je, bohužiaľ, väčšinou zmes lacných medov z Ukrajiny. Značka „BIO“ nie je vždy zárukou kvality. Smernice bio-certifikácie sa dajú ľahko oklamať a kontroly sú založené skôr na dôvere. („Bio“ väčšinou znamená, že včelár pri liečení svojich včiel od parazitov nepoužíva agresívne chemické prípravky.) Vyskúšajte hodiť do prehliadača Medový obchod, Bio-včielka alebo Svet medu a máte záruku kvality. Najkvalitnejší med nájdete vo včelárskej škole pod Bánošom v Banskej Bystrici.   
 
Užite si tieto vianočné sviatky v kruhu Vašich najbližších a nech sú chvíle strávené s nimi také sladké a plnohodnotné ako ten Banskobystrický med.