Chyba, ktorá zarobila 1,2 miliardy

V roku 2008 pracoval v Londýne 28-ročný estónsky manažér ako konzultant pre manažment, keď dostal veľmi robustný vianočný bonus 10 000 libier.
 
Keďže úrokové sadzby boli v Estónsku vyššie, rozhodol sa, že prevedie peniaze zo svojho bežného britského účtu na svoj estónsky sporiaci účet, aby získal viac peňazí.
 
„Tak som zaplatil britskej banke poplatok vo výške 15 libier a previedol 10 000 libier, a potom o týždeň neskôr som videl, že na estónskom účte prišlo o 500 libier menej, ako som očakával,“ povedal teraz Kristo.podnikání.jpg
 
„Začal som kopať, aby som zistil, čo sa stalo, a uvedomil som si, že som bol neuveriteľne hlúpy.
 
„Mal som hlúpo očakával, že moja britská banka by mi dala výmenný kurz, ktorý som videl, keď som sa pozrel na [spravodajské drôty] Reuters a Bloomberg.“
 
„Namiesto toho banka použila výmenný kurz o 5% menej priaznivý, čo je to, ako sa to a všetky ostatné banky dostanú na škodu. Bola to moja chyba.“
 
Naštvaný na seba, Kristo sľúbil, že príde so spôsobom, ako previesť peniaze v zahraničí, ktoré odstránili banky z procesu.
 
Spočiatku to bol len on a jeho estónsky priateľ Taavet Hinrikus, ktorý bol v tom čase riaditeľom telekomunikačnej spoločnosti Skype, pričom neformálne prevádzal peniaze medzi sebou.makléř.jpg
 
Fungovalo to preto, že Kristo často chcel vymeniť libry šterlingov za koruny, v tom čase estónsku menu, a naopak za Taaveta. Jednoducho si vybrali čokoľvek, čo bol stredný trhový kurz – priemerný výmenný kurz v daný deň.
 
Takže v roku 2011 spustili LondonWorks TransferWise, finančnú technológiu alebo „fintech“ webovú stránku, ktorá umožňuje používateľom previesť peniaze do zahraničia do inej meny za strednú trhovú sadzbu za stanovený poplatok vo výške 0,5%.
 
Dnes, TransferWise je globálny obchod, a investori patrí Virgin šéf Sir Richard Branson a PayPal spoluzakladateľ Max Levchin.
 
Zákazníci sa prvýkrát dostali do prameňa vďaka slovám úst, ale potom sa po pozitívnom preskúmaní na webovej stránke technológie prudko zvýšili.
 
Aby sa predišlo akýmkoľvek právnym problémom, Kristo a Taavet zabezpečili odbavenie a licencie od vtedajšieho regulačného orgánu Spojeného kráľovstva, úradu pre finančné služby, predtým, ako začali.