Rubriky
Dom a záhrada

Bývanie podľa feng – šuej

Učenie feng – šuej trvá už tisícky rokov, ale nie je na ňom nič staré. Jeho filozofia je nadčasová. Je to preto, lebo odzrkadľuje prírodné zákony. A tie sú nezávislé na tom, či sa nám práve hodia alebo aký je tento rok módny trend. Našťastie.
Vďaka feng – šuej môžeme urobiť pár základných opatrení, ktorými podporíme prirodzenosť v našom bývaní. Napomôžeme tým prúdeniu dobrej energie do nášho domu a ochránime ho. Pozrime sa v skratke na niektoré z nich.

domov

Oplotenie pozemku
Oplotením pozemku sa symbolicky prihovárame okoliu. Ak máme plot priehľadný (napríklad z pletiva), alebo nízky (z akéhokoľvek materiálu), zrozumiteľne dávame najavo otvorenosť k okoliu a nebude nám vadiť, ak nás susedia budú cez plot zdraviť a pýtať sa nás ako sa máme. Ak okolo seba vybudujeme nepriehľadný a dostatočne vysoký plot, jasne vyjadrujeme náš postoj. Naše vzťahy budú možno slušné, ale nebudú srdečné. Barikáda z plotových dielov bude barikádou vzťahov.

Cestička k vchodu
Príchod do domu (chodník alebo cesta) by nemal byť ako priamka. Chodníky a cesty na našom pozemku sú akýmisi smerovníkmi, ktorým usmerňujeme tok energií. Ak vedie cesta priamo do vchodu, energia nám do domu rýchlo vrazí. Takýto hosť nie je veľmi vítaný. Ak spravíme chodník kľukatejší, energia spomalí  a do vchodu príde pokojnejšie.

Pred vchodom
Je dobré mať pri dverách strážcov. Ale nemyslím tým čestnú stráž ako pred Buckinghamským palácom. Mám na mysli dve symbolické dekorácie z prírodného materiálu (kameňa, kovu, dreva), ktoré umiestnime k hlavnému vstupu do domu. Najčastejšie to bývajú sochy levov v rôznych veľkostiach, kamenné gule na stĺpoch, reliéfy na dverách a podobne. Mali by byť vždy vo dvojici, z každej strany dverí jeden. Dvaja rovnakí strážcovia, aby strážili rovnako dobre.

Vchod
Okolo strážcov vchádzame do domu. To, čo vidíme ako prvé, dáva nášmu bývaniu a životu akúsi prioritu. Ak máme oproti dverám jedálenský stôl, znamená to, že jedlo hrá v našej rodine veľmi dôležitú rolu. Ak je to sedačka, znamená to, že si potrpíme na vlastné pohodlie. A podobne. Preto si zariadenie tohto miesta dobre zvážme.

interi=r

V strede domu
Stred je srdce domu. Srdce potrebuje dýchať a cítiť sa slobodné. Preto ak je to len trošku dispozične možné, nezaťažujme stred domu stenami ani nábytkom. Nech energia prúdi voľne. Platí to aj pre stred všetkých miestností v dome.

Okná
Okná by mali byť vždy čisté. Energia vchádza a vychádza nielen cez dvere, ale aj cez okná. Ak sú špinavé, nebude kolovať s ľahkosťou. Takisto jej budú brániť aj málo priehľadné a ťažké záclony alebo závesy. A to nechceme.
To boli veľmi stručne zhrnuté iba niektoré poznatky z učenia feng – šuej. Je ich samozrejme ešte oveľa, oveľa viac. Môžeme ich do svojich domovov zavádzať postupne. Skúšať, ako zmenia kvalitu nášho bývania.