Rubriky
Dom a záhrada

Byť mamou

Sú veci, na ktoré sa žiadna žena nemôže dopredu pripraviť. Jednou z nich je aj materstvo. Prečo to tak je? Pretože nech sa deje, čo len chce, nikto vás dopredu nemôže pripraviť na to, aké to bude, keď budete matkou. Aký to bude pocit, ako sa budete cítiť. Nepomôže vám ani stráženie detí, nepomôže vám to, že ste sa ako malé dievčatko hrávali s bábikami. Musíte si to premyslieť, pretože sa môže stať, že budete tehotná, ale uvedomíte si, že vlastne vôbec neviete, čo znamená, byť matkou. A toto sú dôvody, prečo mnohé mladé mamičky prepadajú popôrodnej depresii a nevedia sa so svojím malým pokladom poriadne zžiť.
matka s dcerou
Myslite na to, aké to bude úžasné, že dáte život niekomu novému
Aj keď to možno neprišlo v správny čas a aj keď ste si možno už milión ráz pomysleli, že ste si vtedy mali dávať lepší pozor, čo sa stalo, už sa neodstane. A nech vám hovorí kto chce, čo len chce, dieťa je dar. Nemusíte sa strachovať. Naozaj nie je žiadna žena dopredu pripravená na to, že bude mama. Nepomôže vám k tomu ani žiadna knižka o materstve, pretože žiadne dieťa nie je knižkové. Nech sa deje čokoľvek, musíte myslieť na to, že to zvládnete. A že nie ste sama. Odteraz už skutočne nie.
barevné vlasy
Neprepadajte panike, nech sa deje čokoľvek
Keď prídete z pôrodnice, na malú chvíľu si určite prídete, ako keby ste boli z iného sveta. Máte pocit, že je všetko úplne naruby a že sa naozaj necítite na to, aby ste sa postarali o seba, nieto aby ste sa začali starať o niekoho iného. Nebojte sa. Stavy bezmocnosti vás prejdú, len v prvom rade myslite na to, že tomu nesmiete podľahnúť. Nikdy nesmiete podľahnúť depke. Vy a aj vaše dieťa si na seba zvyknete, časom určite. A potom uvidíte, že bude všetko totálne perfektné. A budete skvelá matka. Máte to predsa v génoch. Každá jedna žena to má v génoch a vás sa to týka tiež, takže nemajte obavy.